كرمان

  اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل 

 
سردر منطقه

 

            ریاست : محسن اسماعیلی ماهانی
کارشناس ارشد مدیریت دولتی
 
 
 
 
 
 
 
    سرپرست امور اداری : سیدمحمدمهدی وزیری
کارشناس حسابداری

پرسنل مشغول بکار:

                               
  سرپرست امورمالی: شهلا فرحناک
کارشناس حسابداری
 

 

 


  نشانی منطقه : بلوار شهید صدوقی جنب شرکت نفت
 

شماره تلفن های شرکت دخانیات استان کرمان

اداره

03432520979

ریاست

03432520804

بازاریابی و فروش

03432528842

حراست

03432521504

دورنگار

03432520489

صندوق پستی

76175484

کد پستی

7617899634
اهم فعالیتهای دخانیات استان کرمان


- انجام عملیات بازرگانی ، بازاریابی و فروش محصولات تولید داخل .
- نظارت بر نحوه فروش محصولات تولید داخلی ، تولید مشارکتی و سیگارت وارداتی .
- تنظیم بازار کالای دخانی . 
- عضو فعال کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز استان . 

 


استان کرمان دریک نگاه

 

استان کرمان درحال حاضر پهناورترین استان کشور بوده  واز لحاظ صنعتی کشاورزی  و تولیدات غیرنفتی و بازرگانی از قطبهای مهم کشور می باشد .  

تعداد ادارات تابعه : 6 شهرستان می باشد:
1- دخانیات سیرجان 2- دخانیات شهر بابک 3- دخانیات رفسنجان 4- دخانیات بافت 5- دخانیات جیرفت 6- دخانیات بم

کرمان با مساحت 185675 کیلومتر مربع در جنوب شرقی کشور قرار دارد. جمعیت این استان بر اساس سرشماری سال 1390دو میلیون ونهصدو سی وهشت هزارونهصدوهشتادوهشت نفر گزارش شده است. این استان از شمال به استان خراسان جنوبی و یزد، از شرق به سیستان و بلوچستان، از جنوب به استان هرمزگان و از غرب به استان فارس و یزد محدود می شود.


آب و هوای استان متغیر بوده و در نواحی کوهستانی و مرتفع دارای آب و هوایی سرد و در نواحی پست دارای آب و هوایی گرم و مرطوب می باشد. تنها رودخانه دائمی این استان هلیل رود می باشد که مهم ترین رود استان به شمار می آید و حوضه وسیعی از دشت حاصلخیز جیرفت را آبیاری می کند و یکی از پر برکت ترین رودهای ایران محسوب می شود. طول این رودخانه 378 کیلومتر و از کوهستان هزار سرچشمه گرفته و در نهایت به هامون جازموریان می ریزد.


منطقه کرمان از منقاط عمده باستانی کشور است که سابقه اسکان و زندگی در آن به هزاران سال قبل و همزمان با مهاجرت نخستین اقوام آریایی به ایران باز می گردد. در متون تاریخی یونان که از آریاییها و سلاطین هخامنشی آنان سخن به میان آورده، از کرامان و سکران و سیستان به عنوان ساپراپ ها و ایالات شرقی ایران نام برده شده است. در دوره هخامنشیان جاده شاهی و راه ابریشم از استخر و شهر پارسه (پرسپولیس) به یزد و کرمان و سیستان ادامه داشت و تا هندوستان کشیده می شد.

اسکندر مقدونی در سفر به شرق در کرمان توقف چند روزه داشت. می توان با اطمینان و بر مبنای گزارشات تاریخی گفت که سابقه سکونت و شهرنشینی در منطقه کرمان به چندین هزار سال قبل بر می گردد و این منطقه در کناره کویر مرکزی فلات ایران، همواره پایگاه امن و استراحتگاه مناسبی برای مسافران به سوی شرق بوده است.

در دوره معاصر در نخستین تقسیمات کشوری که برای ایران، در دوران قاجاریه و آغاز مشروطیت انجام شد، کرمان و فارس به همراه هرمزگان یک ایالت شناخته می شدند. بر اساس تقسیمات کشوری استان کرمان شامل شهرستان زیر می باشد: بافت، بردسیر، بم، جیرفت، رفسنجان، راور، زرند، سیرجان، شهربابک، کرمان و کهنوج.
به علت وجود خط آهن، مسافرت به این استان برای کسانی که اتومبیل شخصی ندارند، کار چندان مشکلی نیست. فصل مناسب برای مسافرت به این منطقه اوایل سال است که هوای خوبی دارد.

صنایع استان کرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند. صنایع دستی شامل شال، پته و ترمه‌است که به غیر از پته دوزی باقی از رونق سابق برخوردار نیستند. صنایع دستی کارگاهی چون: قالی بافی، جاجیم بافی، گلیم بافی و خورجین بافی از صنایع رایج این استان به شمار می‌رود. صنایع ماشینی استان به سه دسته کارگاهی کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می‌شوند که از این صنایع می‌توان سیمان، خانه سازی، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ و مس که معروفیت جهانی دارد را نام برد. معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور نقش ارزنده‌ای بر عهده دارند. معادن سرشار آهن، ذغال سنگ، مس و دیگر فلزات چرخ‌های صنعت استان و کشور را به گردش در می‌آورند. معادن ذغال سنگ قسمتی از نیاز کارخانه ذوب آهن اصفهان را تامین می‌کنند. منابع مس سرچشمه کرمان که به گواهی کارشناسان از غنی‌ترین و خالص‌ترین معادن مس درجهان به شمار می‌رود، از ویژگی‌های اقتصادی استان کرمان به‌شمار می‌آید.معادن کرومیت بافت، جیرفت و کهنوج نیز از مهمترین معادن کرومیت ایران به شمار می‌روند و معدن تیتانیوم کهنوج تنها معدن از این فلز در ایران می‌باشد

به تبع قدمت استان آثار باستانی و مناطق گردشگری در این استان بسیار گسترده و حائز اهمیت است.
وجود بزرگترین سازه خشتی جهان(ارگ بم) در این استان (که متاسفانه پس از زمین لرزه سال 82 به طور کلی ویران گردیده) .و همچنین کشفیات جدید در منطقه باستانی جیرفت که در میان باستانشناسان جهان بسیار بحث برانگیز گشته است این استان را از لحاظ تاریخی حائز ارزش و اهمیت بسیار کرده است.
کرمان از لحاظ تجاری و صنعتی نیز به خاطر وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان و ارگ جدید؛ همچنین به علت تولید بیشتر پسته صادراتی ایران در این استان با اهمیت است.سوغات کرمان شامل : کلمپه، قاووت، فالوده کرمانی، قالی کرمانی، پته، ادویه جات، زیره، حنا، پسته، ظروف مسی، چنگمال، کماچ سهن، سوهان زرند، مسقطی مخصوص سیرجان و رطب مظافتی بم میباشد . پسته رفسنجان را در این راستا می توان یکی از مهمترین محصولات صادراتی استان و البته کشور دانست که به علت کیفیت و میزان تولید پسته در کشور بی نظیر و در سطح جهان شناخته شده است.

 

مراکز تاریخی ودیدنی استان کرمان

چشم انداز شهر کرمان
 
باغ شاهزاده بازار مسگرها
کتابخانه ملی مسجد جامع
 
اخبار و تازه ها
 
Login