آشنايي با استان و مجتمع دخانيات استان گلستان

 
 
 

آشنایی با استان و مجتمع دخانیات استان گلستان

سرزمین کهن گلستان(استرآباد) ،این دیار همیشه سرسبزبزرگترین وآباد ترین سرزمین در شمال ایران در دوره های اول اسلامی و قبل از آن بوده است.این سرزمین تا قرن هفتم موسوم به ایالت گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردهم بنام ایالت استرآباد نامیده می شد.سابقه تمدن آن به حدود هفت هزار سال بر می گردد.در حقیقت یکی از قدیمی ترین ایالتها ی ایران و مرکز عمده تمدن آریاییها بوده است. از کرانه جنوبی و شرقی دریای خزر و در حصار کوههای مه گرفته و جنگلهای درهم آلود آرمیده و این استان از شمال به دریای خزر و کشور ترکمنستان از شرق به استان خراسان شمالی ،از جنوب به استان سمنان و از غرب به استان مازندران محدود و با برخورداری از 22 هزار کیلومتر مربع مساحت 3/1 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد.گلستان استانی است که از مسیرهای ترانزیتی هوایی ،راه آهن و جاده بین المللی با سایر نقاط ایران مرتبط می باشد.

این استان با  1700000 نفر جمعیت، 23 بخش ،53 دهستان، 13 شهرستان و 25 شهر ،4دریاچه ،3 تالاب بین المللی ،6 پارک جنگلی ،پارک ملی و منطقه حیات وحش گلستان ،5 اثر تاریخی ثبت شده و صدها رودخانه کوچک و بزرگ استان را به عنوان یکی از مهمترین نقاط گردشگری ایران تبدیل نموده است.

آثار بدست آمده از غارهای مکشوفه از نقاط مختلف گلستان از زندگی اجتماعی دیرینه ای در این دیار خبر می دهد و این دیرینه گی تاریخی حکایت از سلحشوری و پایداری مردمان این خطه دارد. مردم گلستان اکثراً به زبان مازندرانی (گیلکی،کتولی) تکلم می کنند این زبان بازمانده زبان ایرانیان قدیم (پارسی میانه است ) که نسبت به زبان فارسی دیرتر و کمتر تحت تاثیر زبانهای غربی و مغولی و تاتار قرار گرفته است.

از نظر تاریخی با بررسی و تحقیقات بعمل آمده مشخص گردید که گلستان از دیرباز محل سکونت انسانهای دوره پارینه سنگی میانه و جدید بوده و بعنوان قدیمی ترین پناهگاه انسان های اولیه بوده است
 
 - تاریخچه کشت توتون

توتونکاری در استان گلستان در سال 1318 بصورت پیمانکاری و ارباب رعیتی شروع و مالکین قصبات به عنوان پیمانکاران طرف قرارداد دخانیات با کمک زارعین تحت سرپرستی خود اقدام به کشت توتون می نمودند. پس از گذشت زمان و اجرای قوانین اصلاحات ارضی بتدریج زارعین صاحب زمین شده و خود رأساً اقدام به انعقاد پیمان کشت توتون با دخانیات نمودند و توتونکاری در گلستان رونق گرفت و مروجان کشت استخدام و به آموزش توتونکاران همت گماردند و واریته ای همچون باسما، تیکلاک، و ترابوزان کشت اصلی در استان بوده است. در سالهای اخیر با توجه به تغییر ذائقه مصرف کنندگان سیگار و ساخت سیگارتهای لوکس دو واریته ویرجینیا و بارلی جایگزین واریته های گذشته بغیر از باسما شده است.

 درباره دخانیات گلستان:

مجتمع دخانیات گلستان با فعالیت در حوزه های کشاورزی ، صنعت و بازرگانی دخانیات نظیر:کشت ،خرید و نگهداری توتون ،عمل آوری توتون و فروش محصولات دخانی با هدف تامین نیازهای اولیه صنعت دخانیات در زمینه تولید محصولات دخانی و تامین نیازهای مصرفی مردم منطقه در چارچوب سیاستهای جلوگیری از مصرف بی رویه کالای قاچاق و نامرغوب فعالیت می کند. این مجتمع متشکل از 8 بخش می باشد که عبارتند از : مجتمع دخانیات گلستان، اداره دخانیات شهرستان گرگان ، کارخانجات توتون قرق، ادارات دخانیات ترکمن،علی آباد، مینودشت و دوزین و منازل مسکونی فاضل آباد.

این مجتمع در حدود سالهای 1318- 1316در گرگان تأسیس واز آن تاریخ تاکنون 16مدیر به خود دیده که عبارتند از: آقایان طباطبایی،مجد،برومند،پیروز،وکیلی،امام علی مشرفی، روستا ،ستایشگر،منتظر،فتاحی گلنشینی، دینی، قاسمی ، صابری، محمودی، شهری ومدیر کل فعلی مجتمع آقای رمضان وزیری که دارای مدرک تحصیلی کارشناس ارشد زراعت می باشد.

 
 

تاریخچه گرگان :

 شهر گرگان یا همان استرآباد بر اساس متون مکتوب , آثار تاریخی چندین هزار ساله دارد . در گذشته  شهر همیشه بر فضایی چون مرکز شهر , محلات , گذرگاهها میادین و ... استوار بوده است , بافت قدیمی به جا مانده در استرآباد غالبا متعلق به دوران صفویه , زندیه و علی الخصوص وابسته به سبک دوران قاجار است , در معماری بافت قدیم , عواملی مثل آب , زمین , تابش نور خورشید وهمچنین عوامل اجتماعی فرهنگی نقش به سزایی داشته است .گرگان توسط بارویی به طول 6 کیلومتر محصور بوده است و بر نقاط مختلف این بارو و به فاصله های معین برجهایی قرار داشت که در آنها قراولان از شهر محافظت می کردند رفت و آمد از 4 دروازه انجام می گرفت در حاشیه بیرونی باروها خندقی عمیق حفر شده بود که از خاک آن باروها را بنا کرده بودند , از اواسط حکومت قاجار استرآباد به سوی تخریب و ویرانی کامل رفت و در اوایل حکومت پهلوی اول باقی مانده آنهم از بین رفت و با معماری و فرم امروزی دوباره شکل گرفت .

کاسه سرامیک گرگان، قرن سیزدهم میلادی

دیوار بزرگ گرگان :  

دیوار بزرگ گرگان یا دیوار سرخ گرگان (به ترکمنی: قزل‌آلان) دیواری تاریخی است که از کنار دریای خزر در ناحیه گمیشان آغاز شده و تا کوههای گلیداغ در شمال شرق کلاله ادامه می‌یافته‌است. امروزه تقریبا تمام این دیوار از میان رفته‌است و تنها بخش‌های کوچکی از آن که در زیر خاک مدفون مانده، باقی است. گفته می‌شود که دیوار تاریخی گرگان پس از دیوار چین، بزرگترین دیوار دفاعی جهان است . دیوار بزرگ گرگان، طولانی ترین اثر معماری ایران باستان و بعد از دیوار چین دومین دیوار تاریخی جهان با ۲۰۰ کیلومتر طول، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد. این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع  و از شمال آق ‌قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبدبه طرف شمال غرب رفته و در کوه ‌های «پیش ‌کمر» محو می‌شود.در نوشته‌های تاریخی ، دیوار بزرگ گرگان را که مانعی در برابر بیابان‌ گردان آسیای میانه بوده به نام های سد اسکندر ، سد انوشیروان ، سد فیروز ، دیوار دفاعی، قزل آلان ، مار سرخ و … نامیده‌اند و مطالب و ناگونی در مورد آن بیان داشته‌اند.

 
میل گنبد :

بنای آجری میل گنبد قابوس از نقطه نظر عظمت معماری، ویژگی‌های هنری و تکنیکی در زمره بزرگ ترین مفاخر معماری قرن چهارم هجری قمری به شمار می‌آید.

 
میل رادکان :

 میل رادکان یا گنبد رادکان، در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی و ۵۴ کیلومتری جنوب غربی گرگان در یک منطقه کوهستانی - جنگلی و بر فراز تپه با صفایی که دارای موفقعیت خاص طبیعی و سوق الجیشی است .

امام زاده نور :

امام‌زاده اسحاق بن موسی بن جعفر یکی از مفاخر معنوی و روحانی شهر گرگان در محل سرچشمه این شهر واقع شده و بنای آن قدمتی 600 ساله دارد. اسحاق بن موسی بن جعفر برادر تنی امام زضا (ع) است.

جاذبه های طبیعی استان
 

آبشار شیر آباد

آبشار کبودوال

باران کوه

 

 

 

جنگل قرق

جهان نما

آبشار لوه