تاریخ 1398/01/11         ساعت 17:10:16     گروه خبري روابط عمومی
موسس خیرین بستکبال کشور گفت : طبق هماهنگی صورت گرفته با مهندس مازیار صبحی با کمک خیرین بسکتبال کشور که به هیچ دستگاهی وابسته نبوده کار خدمات رسانی به آسیب دیدگان سیلاب شهرستان آق قلا را برنامه ریزی کردیم.

 

اشاره: گاهی برخی از پدیده های شوک آور آنی می آیند. اینجا روی کلام  از یک بیماری نیست که آهسته و آرام یک فرد را ضعیف کرده و در نهایت سامان یافته یا که هیچ، از بین می‌بردش ، اینجا  سخن از درد ناگهانی ، بلکه بیشتر یک بلای آنی  به نام #سیل است

سیلاب شهرستان آق قلا و شهر گمیشان که از ابتدای فروردین ماه جاری منطقه را در بر گرفت در ابعادی به وسعت ۲۰۰ کیلومتر مربع از جاده گنبد  به سمت آق قلا را درنوردید و در منطقه آق قلا به دلیل پایین دست بودن و گود رفتگی جغرافیای ، دارای سکون  شد .

آب از سدهایی که تاکنون معلوم نشده چرا علیرغم چندروز اخطار پیش بینی  قبل حادثه ، دریچه های خروج آب های پشت آن سد برای  نگهداری سیلاب باز نشد،  بالا زده و شیب تند شرق به سمت غرب را با سرعت طی نمود.!

زمینهای  تقریبا یک دست، بدون هیچ مانع طبیعی  ، اتوبان سرعت وحشتناک میلیونها مترمکعب آب خشمگین شده بود و امروز بعد یازده روز از سیلاب خروشان ، تقریبا تمامی زمینهای کشاو.رزی بخش شرقی آق قلا طعمه  آب های خروشان سرگردان شده و از بین رفته است.

مع الاسف آن چیزی که اکنون در شهر آق قلا بر مدیریت ها سیطره داشته ، لشکر آبهای سرگردان بوده  واز سوی دیگر مردم بحران زده  که به واسطه سردرگمی ها، سبب فزونی گشتن نگرانی مردم دیار ترکمن صحرا شده است.

 

 با تاکید مدیریت مجتمع دخانیات مبنی بر انجام مسئولیت یاری رسانی  طی ایام سیلاب در شهرستان آق قلا ، از اولین روز واقعه کارگروه امداد رسانی تاسیس شد.

طی دو مرحله بصورت ارسال کلی و چندین مرحله ارسال جزیی تر ، علیرغم روزهای تعطیل نوروز کمک به سیل زدگان در دستور کار دخانیات قرار گرفت.

روز شنبه دهم فروردین  طبق هماهنگی‌های صورت گرفته  قبلی علی شکوری مسئول کمیته پیشکسوتان و عضو هیات رئیسه  فدراسیون بسکتبال که از طرف خیرین این ورزش در سراسر کشور، کمک هایی را جمع آوری نموده به گرگان عزیمت کرد و با همکاری بخش اداری و رفاه و همچنین تدارکات مجتمع گلستان به کار توزیع  بسته های حمایتی مواد غذایی و چکمه بین برخی از محلات آسیب دیده از سیل اقدام نمود

موسس خیرین پیشکسوتان بستکبال کشور  گفت : طبق هماهنگی صورت گرفته با مهندس مازیار صبحی با کمک خیرین بسکتبال کشور که به هیچ دستگاهی وابسته نبوده کار خدمات رسانی به آسیب دیدگان سیلاب شهرستان آق قلا را برنامه ریزی و اجرا نمودیم .

علی شکوری با تشکر از هماهنگی ها وانسجام مجتمع گلستان در امر سرویس دهی و نوزیع بسته های حمایتی ابراز امیدواری نمود به واسطه همکاری دستگاه‌های مختلف ، سبب کاهش مشکلات مردم آسیب دیده شود.

بسته های حمایتی بوسیله خودروی خاور مجتمع دخانیات به ابتدای شهر اق قلا ارسال و با هماهنگی منصور کر ، مدیر اداری و رفاه مجتمع گلستان، ازپیش تر تراکتوری برای توزیع مستقیم بسته ها منتظر رسیدن خودروی دخانیات شد.

بدون اتلاف وقت و بی تشریفات خاص تیم امداد دخانیات مرکب از امیر منصوری و حسین داوودی و جمعی از جوانان ترکمن با همراهی نماینده جمعیت خیرین بستکبال ،  بسته های حمایتی را سوار بر تریلی تراکتور نموده و عازم مناطق سیل زده شدیم.

دقایقی طی طریق ننموده که  منظره های غم انگیز انباشت سیلاب  اذین دیدگان نگران ما شد و بعد از ساعتی آنچه دیده میشد، آب بود و آب بود و فقط اب .

منصور کر گفت: گرچه  با تلاش برخی نهادها ، طی  چندین انفجار از انباشت اب کاسته شد ، لیکن به دلیل پایین دست بودن اق قلا ، خروج آب از درون شهر تقریبا با کندی تمام  صورت می پذیرد.

تراکتور تا سینه  میان انباشت اب پیش می رفت و با بوق زدن درون کوچه های به ظاهر خالی ، به مردم اطلاع حضور میداد.

درب منازل اکثر منازل  بواسطه فشار اب باز شده و اب خیابان و حیاط  یکی شده بود و این درحالی بودکه در اکثریت مطلق مناطق شمالی، انباشت آب  حداقل یک متر ارتفاع داشت..

طبق برنامه ریزی صورت گرفته مسیر تیم توزیع محله عیدگاه بوده که بهمراه مجله های حکیم آباد و کل آباد(فتحه ک)بیشترین اسیب های ناشی از سیلاب  را دیده بودند.

دل انسان مالامال اندوه میشد که از هر خانه یکی دونفر ، گاه تا نزدیک کمر در آب، به سمت تراکتور میدویده  و ضمن تشکر بسته های حمایتی را دریافت می نمودند.

در مکانهایی  نیز زنان از طبق بالای پیلوت امکان پایین آمدن نداشتند و تیم خدمات رسان  بسته ها را از طریق سطل هایی که با طناب ، از منازل به پایین می آمد ، سمت بالا می فرستادند.

آنچه در بازدید میدانی در رخ داد از حوالی میدان مرکزی شهر به سمت محلات شمالی از نیم متر تا بیش از یک متر و نیم آب کوچه ها و محلات را احاطه نموده بود

گفتنی است اتخاذ عملیات کاربردی که بتواند  اب های سرگردان در میان کوچه ها که به تنهایی دردسر بسیاری برای شهروندان ایجاد کرده ، را از شهر خارج نماید، یک امر بسیار ضروری است

 

 

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :