شرکت دخانیات ایران

تولید ملی - حمایت از کار و کارگر ایرانی

توتون مرغوب

حاصل دسترنج کشاورز ایرانی

تاریخ 1399/11/22     تعداد دفعات مشاهده 1127 بار     ساعت 21:10:31     گروه خبری شركت دخانيات ايران

دست مریزاد دارد و من افتخار می کنم که بدنه ی اجرایی، کارشناسی و مدیریتی شرکت دخانیات ایران توانست خودش را بازسازی کند، توانست بدون دوپینگ کردن و حمایت از خارج سازمان، به نقطه ای برسد که بتواند دوباره تولید بیش از یک میلیارد نخ در ماه را رقم بزند .
تصویر

 به گزارش روابط عمومی و‌ امور بین الملل ، در این مراسم که با حضور دکتر افضلی مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت دخانیات ایران ، حسن پور مدیرکل خدمات اجتماعی سازمان حراست کل کشور و هیات همراه، معاونین، مشاورین و مدیران ارشد شرکت در سالن امام علی (ع) برگزار شد، مدیر جدید دفتر مرکزی حراست شرکت دخانیات ایران معارفه شد .

دکتر افضلی در ابتدای جلسه ضمنِ خوشا‌مدگویی و تبریک ایام الله دهه ی مبارک فجر و فرارسیدن چهل و دومین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار داشت : همۀ ما باید در زندگی فردی ، اجتماعی و کاری خود وفادار به آرمانهای انقلاب اسلامی باشیم و در این برهۀ حساس، این سالگردها و نمادهای ماندگار تاریخی، می تواند تلنگری باشد تا آن آرمانهای بلند را فراموش نکنیم، در همه حال آن را زنده نگه داریم و مانع از تحریف آن شویم .  

وی افزود : باید بتوانیم هر کدام از ما به نوبه ی خود، تقریرکننده ی آرمانهای انقلاب در مقطع زمانی خود باشیم، خواسته هایی که اصالت واقعی و تاریخی یک ملت را بیان می نمودند و برآمده از اعتقادات و باورهای دینی مان بودند، بر کسی پوشیده نیست که

امروز، ترجُمان واقعی آن خواسته ها در کشور، تلاش و تمرکز بر این هدف است که چرخ تولید و اشتغال در این کشور حتماً بچرخد و تزریق امید و نشاط و امیدواری به آینده ای بهتر که بدخواهان این مرز و بوم آن را نمی خواهند . 

دکتر افضلی با اشاره به قدمت ِ یکصد ساله شرکت دخانیات ایران و شرایطی که در یک دهه گذشته پس از خصوصی سازی شرکت دخانیات ایران بر آن رفته است، گفت : بی شک اصالت صنعت دخانیات در کشور، وامدار مجموعه معظم شرکت دخانیات ایران است که مع الاسف نسبت به گذشته خودش، حال و روز خوبی ندارد، و امروزه و در سال *جهش تولید* وظیفه همه ماست که تلاش کنیم به روزهای خوب ش بازگردد، شرکتی که کل زنجیره ی این صنعت را در اختیار داشته و زمانی کلیه ی سیاستگذاری های این صنعت را مدیریت می کرد، چرا باید به این اوضاع و احوال دچار گردد.  
وی افزود : شرکتی ملی که زمانی در این کشور تولید قابل توجهی را به ثبت رسانده است، بر اساس تصمیمات غلط در یک دهه گذشته ، روز به روز نحیف تر شده و به نقطه ای از شرایط برسد که با کمال تاسف، شرکتهای خارجی پیشنهاد رسمی خرید این شرکت را بدهند، این برای من و شما حقیقتاً بعنوان یک ایرانی ، دردناک است، در کشور ایران اسلامی باشیم و شرکت ایرانی و ملی را به خارجی ها بفروشیم. 
مدیر عامل شرکت دخانیات ایران افزود: بر اساس یک تصمیم غیرکارشناسی و نادرستی که در اوایل دهه ۹۰ در خصوص صنعت دخانیات گرفته شد و البته تداوم نیز یافت، هم از لحاظ فنی این صنعت را با مشکل مواجه نمود و هم شرایطی را ایجاد کرد که شرکتهای خارجی تعیین کننده و صاحب این صنعت ملی و بازار آن شدند و شرکتی را که توان تولید قریب به ۳۵ میلیارد نخ سیگار را دارد به نقطه ای برسانند که در نیمه اول سال ۹۸ مجتمعهای تولیدی ش به حالت نیمه تعطیل درآید و سهم بازارش به حدود ۷ درصد برسد .
وی در ادامه افزود : خوشبختانه در آستانه چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی می توان با امید گفت با تلاش و همت کلیه کارکنان اتفاقات خوبی در این ۱۶ ماهه اخیر در شرکت افتاد، ما توانستیم در ده ماهه سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش ۳۰ درصدی در تولید و فروش محصول را تجربه کنیم و در همین مدت، سهم بازار خود را حدود ۸۰ درصد افزایش دهیم .  
دکتر افضلی تأکید نمود : واقعیت این است برای رسیدن به این توفیقات، سختی های فراوانی رو پشت سر گذاشتیم و روشن است مشکلات زیادی را نیز در مسیر پیش رو خواهیم داشت، ما در ابتدای حرکت اصلاحی خود قرار داریم تا شرکت معظم دخانیات ایران به جایگاه واقعی خود برسد . 

بی شک مطالبه گری در خصوص تبیین جایگاه واقعی شرکت در بازار کلان صنعت ِ دخانیات در کشور، منجر به حاشیه سازی و جریان سازی هایی از سوی رقبا و دیگرانی که منافعی از عدم حضور شرکت در این صنعت دارند، خواهد شد.  

بعید است دلیل و انگیزه ی این حجم از تخریب و هجمه های سنگین به شرکت از سوی آنهایی که سهم قریب ۷۰ درصدی از بازار دخانیات کشور را دارند، به صِرف ِ آن باشد که سهم شرکت از ۷ درصد به ۱۳ درصد رسیده و حجم فروش به ۲۰۰۰ میلیارد تومان ارتقاء یافته است، بلکه آنها که در این یک دهه، به ناحق صاحب این صنعت شدند، متوجه شدند که دوباره خون در رگهای شرکت دخانیات ایران جریان پیدا کرده است،

متوجه شدند که این شرکت دوباره دارد زنده و پویا می شود ، اینکه شرکتی ملی در شرایط سخت اقتصادی فعلی بنگاههای اقتصادی کشور با وجود مشکلات عدیده، تحریمهای ظالمانه و شیوع ویروس کرونا بدون ریالی کمک نقدی از بیرون مجموعه، بتواند اوضاع خود را بهبود بخشد ، برای عده ای نگران کننده است . 

دست مریزاد دارد و من افتخار می کنم که بدنه ی اجرایی، کارشناسی و مدیریتی شرکت دخانیات ایران توانست خودش را بازسازی کند، توانست بدون دوپینگ کردن و حمایت از خارج سازمان، به نقطه ای برسد که بتواند دوباره تولید بیش از یک میلیارد نخ در ماه را رقم بزند . 

مدیر عامل شرکت دخانیات ایران اظهار داشت : در این شرایط باید پرسید چرا شبکه ها و رسانه های معاند خارج نشین که دل در گروه آبادانی و توسعه ی این کشور ندارند و خیرخواه ایران عزیز نیستند و برخی از محافل داخلی آنان، تخریب شرکت دخانیات ایران را در دستور کار خود قرار داده اند،

اینکه از بازار ۴۵۰۰۰ میلیاردی مصرف سیگارت در کشور، توجه آنان به سهم کمتر از پنج درصدی شرکت دخانیات ایران جلب شده است، جای سوال ندارد ؟ چرا دیگر شرکتها مورد رصد و سوال و تفحص قرار نمی گیرند ؟ اخیراً یکی از مسئولین کشور در مصاحبه ای می پرسد چگونه است دارو و تجهیزات پزشکی به کشور تحریم هست، اما شرکتهای خارجی تولید کننده سیگار به راحتی مواد اولیه تولید سیگار خود را اعم از خرمن آماده ، کاغذ ، فیلتر وارد، ترخیص و تولید می کنند ؟

مدیریت ارشد شرکت بارها با صدای بلند مطالبه گری برای شفافیت در صنعت دخانیات کشور و آسیب شناسی آن را اعلام کرده است . بررسی و پاسخ به این سوالات اساسی، گویای بسیاری از هجمه ها و حاشیه ها به صنعت بومی ملی این کشور است،

اینکه شما کارکنان سخت کوش شرکت دخانیات ثابت کرده اید نخواهید گذاشت نبض این شرکت بایستد از دلایل اصلی تخریب ها و حاشیه سازی های اخیر است و من قدردان تک تک همکارانم در تلاش بی وقفه و مستمر برای تحقق این مهّم هستم .

وی گفت : شرکت دخانیات ایران خوشبختانه با بضاعت و توان داخلی خود این حرکت و پویایی رو به جلو را ایجاد کرده و امیدواری به روزهای بهتر برای ۵۰۰۰ نیروی انسانی و ۶۰۰۰ کشاورز ایجاد شده است و این بزرگترین خدمت است . چه خدمتی بهتر از اینکه کارگران را در هر سطحی که هستند، رضایت مندی قلبی داشته باشند و برای نظام و کشور چه چیز بهتر از اینکه با ایجاد رضایت مندی و امید به توسعه، خوشبینی را افزایش دهیم و چه خیانتی بالاتر به کشور و نظام از این که یک نفر را ناامید کنیم، چه عمداً و چه سهواً، چه آگاهانه و چه نا آگاهانه .

اگر توانستیم اجازه ندهیم چراغ یک سالن تولید خاموش شود، اگر کارکنان و خانواده های آنان را نسبت به آینده خود امیدوار نگه داریم و مقابله کنیم با این نگاهی مسمومی که از بیرون به کشور تزریق می شود که این کشور را ویران شده، تصویرسازی کنند و خیانتکارترین و دشمن ترین افراد در رسانه هایی بنشینند و علیه این مرز و بوم حاشیه سازی کنند ، خود از بزرگترین هدف های ماست ، لذا وظیفه داریم از این شور و شعف و امید صیانت کنیم. تعارف نداریم حرکت اصلاحی و حرکت روبه جلو مانع و معارض دارد و اگر نداشته باشد، باید به مسیر خود شک کنیم، پس باید با اتحاد و انسجام، محکم و استوار پیش رویم.  
مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات دکتر علایی مشاورمحترم وزیر و رییس مرکز حراست وزارت تعاون ، کار و امور اجتماعی که مدت کوتاهی سرپرستی حراست شرکت را بر عهده داشتند، و خوش آمدگویی به مدیریت جدید حراست، گفت توقع داریم حراست به عنوان یک پشتیبان واقعی، تمام همّ خود را در جهت صیانت از فعالیتهای تولیدی شرکت و اقدامات موثر و دلسوزانه مدیران و پرسنل شرکت قرار دهد، و یک اقدام کننده سریع و قاطع برای عده ای که آگاهانه و ناآگاهانه چوب لای چرخ فعالیت های شرکت می گذارند، باشد. عده ای آگاهانه و ناآگاهانه اقدام می کنند و باید بررسی دقیقی روی کارشکنی های احتمالی صورت گیرد و نهایتاً برخورد قاطع و قانونی و بدون تعارف صورت گیرد .  
دکتر افضلی در پایان ضمن تشکر از تلاشهای انجام شده در مجموعه حراست اظهار امیدواری کرد سال ۱۳۹۹ با اتفاقات خوبی به پایان برسد و سال ۱۴۰۰ سال رونق شرکت دخانیات ایران باشد و این نیازمند برنامه ریزی، تلاش و کار روزافزون دارد .  
در ادامه جلسه، حسن پور مدیرکل خدمات اجتماعی سازمان حراست کل کشور ضمن بیان و تبیین شرح وظایف حراست، مدیریت جدید حراست شرکت را، از مدیران لایق و با سابقه سازمان حراست کل کشور خواند و برای وی در این مسئولیت آرزوی موفقیت نمود .  
در انتها مدیر جدید حراست و دهقانی مشاور عالی مدیرعا‌مل نقطه نظرات خود را بیان داشتند .