تاریخ 1395/10/01     تعداد دفعات مشاهده 4610 بار     ساعت 08:26:52     گروه خبري شركت دخانيات ايران
اشنو ویژه در چند مدل تولید شد و بعنوان برندی معروف در صنعت سیگار شهرت داشت. معروف ترین مدل آن «اشنو پارس» بود که در روزنامه ها نیز تبلیغ می شد.


* سال ها قبل مهمترین محصولات کشاورزی در منطقه اشنویه "توتون" بود. توتون اشنویه بسیار مرغوب و در زمینهای کم آب نیز کشت می شد. افراد خاصی که دارای تجربه در جمع آوری دانه های بذر توتون بودند آن را خشک و پس از بوجار تا ماه دوم سال بعد نگهداری میکردند.

در اواخر اردیبهشت ماه در قطعه های کوچک دو متر در دو متر که "دراو" نام داشت بذر پاشی انجام میشد و روی آن را با شاخه های گیاهان خشک و یا جارو می پوشاندند و آبیاری آن با آب پاش انجام میگرفت تا جوانه ها بصورت سه برگی در می آمدند وشاخه های خشک را بر می داشتند و آبیاری آن بصورت سیر آبی با جوی انجام میگرفت و سپس توسط کشاورزان خریداری و جوانه ها به زمین اصلی منتقل میگردید.

بعد از سه ماه آبیاری و نگهداری که توتون ها به حدود 40 الی70 سانتی متر قد میکشیدند برگهای آن را چیده و بعد از دسته بندی بصورت دسته های 6 الی 10 برگی آن را از سقف در سالنهای خاصی به نام "تالوار" آویزان میکردند که مخصوص خشک کردن برگهای توتون بود و سپس برگهای توتون را بر روی هم انبار می کردند تا بفروش برسانند و تجار روس با همکاری تجار تبریز توتون ها را خریده و به روسیه می بردند.

 

علامه قاضی خضری در خاطرات خود نقل میکند: در سال 1314 کسی برای خرید توتون به اشنویه نیامد و مردم دچار مشکل شدند. من و حاجی حسین محمودزاده به تبریز رفتیم و از تاجر روس خواستیم تا برای خرید توتون به اشنویه بیاید.خوشبختانه او قبول کرد و همراه ما به اشنویه امد و محصولات مردم را خرید. توتون اشنویه بسیار مرغوب و بذر ان از ترکیه وارد شده بود.

در سال 1316 پس از تاسیس اولین کارخانه سیگار سازی در ایران ، خرید و فروش وحمل ونقل توتون در کشور به غیر از موسسه انحصار دخانیات ممنوع گردید و تمامی توتون ها میبایستی تحویل دخانیات میشد. 

اداره دخانیات اشنویه از اولین اداراتی است که در شهر اشنویه تاسیس شد و وظیفه داشت توتون های کشاورزان را خریداری و به شمال حمل کند تا به سیگار تبدیل شود که در بسته بندی 20 نخ و بنام "سیگار اشنو ویژه" وارد بازار می شد.

 

اشنو ویژه در چند مدل در ایران تولید گردید که به برندی معروف در صنعت سیگار شهرت داشت و معروف ترین آن «اشنو پارس» بود که در روزنامه ها تبلیغات میشده است.

در اشنویه نیز در حد بسیار کم توتون کشت و برداشت میگردد. البته توتون جزو کشت دوم و در زمینهایی که آب داشته باشد قابل کشت بود.

سیمین دانشور در خاطرات خود از جلال ال احمد می نویسد : جلال بیش از حد به سیگار "اشنو ویژه" علاقه داشت.

*شفیع خضری

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :