تاریخ 1399/03/01     تعداد دفعات مشاهده 602 بار     ساعت 20:25:21     گروه خبري شركت دخانيات ايران
چالش اصلی شرکت دخانیات ایران احیاء "سهم بازارِ" از دست رفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت دخانیات ایران ، دکتر افضلی مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره با همراهی اعضاء هیئت مدیره و معاونین شرکت دخانیات ، پذیرای دکتر مسرور مدیر عامل موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد و هیئت همراه ایشان بود .

در ابتدای این جلسه ی سه ساعته دکتر افضلی از آخرین وضعیت تولید و فعال سازی خطوط ، تأمین مواد اولیه و اقدامات صورت گرفته پیرامون آن ، سیاست های فروش شرکت ، نیروی انسانی فعال و چشم انداز و راهبردهای پیش رو و برخی از چالش ها و مشکلات شرکت ، گزارش مبسوطی  ارائه نمودند.

مدیر عامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به تلاش و اقداماتی که در سال گذشته از سوی کلیه ارکان شرکت در همه بخش ها برای فعال سازی خطوط تولید در مجتمع های تابعه و روندِ مثبت ارتقاء سهمِ محصولات شرکت دخانیات در بازار مصرف صورت پذیرفته ، اظهار داشت : امروز در شرایطی قرار گرفته ایم که برندهای شرکت دخانیات ایران جایگاه مناسبی را در بازار مصرف پیدا نموده است و حاشیه سود آن به بالاترین میزان در بازار کالاهای دخانی رسیده است و مشاهده می کنیم اقبال قابل ملاحظه ای از محصولات تولیدی شرکت از سوی فعالین بازار برای خریداری وجود دارد .

ایشان افزودند : با توجه به سیاست های کلان کشور، ابلاغی از سوی نهادهای عالیه نظام مبنی بر حمایت از بنگاه های ملی ، جهش تولید و اهمیت جایگاه کالای ایرانی ، باید با حمایت و پشتیبانی نهادهای بالادستی و اصلاح سیاست های مرتبط با صنعت دخانیات کشور ، جایگاه شرکت دخانیات ایران بعنوان یک بنگاه ملی با قدمتی 100 ساله که نقشِ بسزایی در اشتغال زایی ، تامین نیاز بازار و کشت توتون و تنباکو برعهده دارد ، مورد توجه قرار گیرد.

دکتر افضلی با اشاره به مسئولیت اجتماعی شرکت دخانیات ایران و تعهدی که این شرکت در قبال کشاورزان توتون کار و تنباکو کار کشور علی رغم انتزاع اختیارات حاکمیتی بر عهده گرفته است ؛ گفت: از نیمه دوم سال 98 تاکنون با وجود مشکلات فراوانی که برای تامین نقدینگی وجود داشته است بیش از 90 درصد از مطالبات زارعین توتون کار در استانهای تحت پوشش تسویه شده است همچنین ایشان پیشنهاد نمودند در خصوص ساماندهی و مدیریت بخش کشاورزی و کشت توتون و تنباکو برنامه ریزی اصولی مطابق با مصوباتِ مربوط به واگذاری اختیارات حاکمیتی انجام شود .

وی در ادامه با اشاره به وجود زیر ساخت ها و ظرفیت های تولیدی کاملی که در مجموعه ی صنعتی و بازرگانی شرکت دخانیات ایران وجود دارد ، تصریح کرد : امکانات ، پتانسیل ها و زیر ساخت های موجود در شرکت دخانیات قابلیت تامین بیش از نیمی از نیاز بازار مصرف در داخل کشور را دارد و ضرورت دارد پیرامون ساماندهی بازار مصرف و سیاست گذاری منطقی و عادلانه برای فعالیت های شرکت های تولیدی در ایران اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.

مدیر عامل شرکت دخانیات ایران با اشاره به وجود املاک و مستغلات که برای شرکت دخانیات جایگاه مناسبی را ایجاد نموده تاکید کرد: برای تمامی املاک و مستغلات شرکت ، شناسنامه مشخصات تهیه شده و برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه و تغییر کاربری آن برای ایجاد ارزش افزوده بیشتر انجام شده است .

مدیر عامل شرکت دخانیات ضمنِ اشاره به فعالیت های شرکت ایده آل دخانی ایرانیان بعنوان شرکت بازرگانی تابعه شرکت دخانیات ایران که مسئولیت تامین کلیه مواد اولیه تولید را بر عهده دارد ، اظهار داشت : حسب مجوزهای ابلاغی از سوی مدیر عامل محترم موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد ، فعالیت های این شرکت تا پایان سال 1398 تمدید شده بود و بواسطه ی تعهدات قراردادی شرکت ایده آل دخانی ایرانیان و ضرورت ساماندهی و به سرانجام رسیدن آنها، فعالیت های شرکت ایده آل از سوی مجمع عمومی که در پایان سال 98 برگزار شده ، تمدید گردیده است .

وی افزود : با اصلاحِ ساختار کلان سازمانی که در سال 98 به تصویب هیات مدیره نیز رسیده است در آینده فعالیت های شرکت ایده آل دخانی ایرانیان در شرکت دخانیات ایران ادغام خواهد شد، ولیکن بواسطه ی گزارش های رسمی ارائه شده از سوی واحدهای نظارتی که پس از تغییرات مدیریتی در شرکت دخانیات ارایه شده است، در خصوص عملکرد و تخلفات احتمالی صورت گرفته در  شرکت ایده آل دخانی در سالهای 96 لغایت 98 ، ضرورت حسابرسی ویژه با دقت و حساسیت بالا احساس می گردد که موضوع جهت رسیدگی و صیانت از منافع شرکت و شفاف شدن عملکرد ها و اصلاح رویه های گذشته به واحدهای مربوطه ارجاع شده است.

افضلی در خصوص ورود شرکت دخانیات به بورس و فرا بورس نیز اعلام کرد که شرکت دخانیات در حال حاضر امکان ورود به این عرصه را ندارد اما پیشنهاد می کنیم با ایجاد هولدینگ دخانیات سهم برخی شرکت های زیر مجموعه را بتوانیم در بورس عرضه کنیم.

دکتر افضلی در پایان از حضور مدیران ارشد صندوق بازنشستگی فولاد تشکر و قدردانی نمود.

 در ادامه دکتر مسرور مدیر عامل صندوق باز نشستگی فولاد ضمن تاکید بر قدمت و ظرفیت های شرکت دخانیات بر این مهم تصریح کرد که از مشکلات شرکت دخانیات خبر دارد و امیدوار است که با غلبه بر مشکلات، وضعیت مطلوب تری ایجاد گردد.

دکتر مسرور شرکت دخانیات را یک برند ریشه دار و با ظرفیت های فراوان عنوان و تصریح کرد: شرکت دخانیات مشکلاتی دارد که همه ما در جریان آن ها هستیم ولی مدیریت این شرکت باید به گونه ای باشد که وضعیت موجود را به وضعیت مطلوب برسانند و رمز رسیدن به این هدف، کار و مدیریت جهادی و کارآمد است. بنابراین باور ما باید این باشد که با تلاش و همدلی می توانیم شرایط گذشته را تغییر دهیم. 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، ورود شرکت دخانیات به بورس را یکی از راه های تامین نقدینگی برای این شرکت دانست و عنوان کرد: با ورود به بورس ارزش دارایی های دخانیات چندین برابر خواهد شد و برای تحقق این امر، اولین گام انتخاب مشاوری است که نقشه راه ورود دخانیات به بورس را فراهم نماید.

دکتر مسرور گفت: از هیات مدیره دخانیات انتظار دارم نسبت به تعیین تکلیف حقوقی اموال این شرکت اقدام کرده و هیچ گونه مسامحه ای نداشته باشد. آن دسته از املاک دخانیات که در اختیار سایر دستگاه هاست باید تعیین تکلیف حقوقی شود. اگر تعیین تکلیف حقوقی املاک دخانیات با سرعت و دقت صورت گیرد کارنامه موفقی برای هیات مدیره و تیم مدیریتی کنونی دخانیات خواهد بود.

دکتر مسرور واردات و نگاه صادرات گرا را مورد تاکید قرار داد و گفت: مشکلات ترخیص مواد اولیه دخانیات را با مقامات ذیربط پیگیری خواهیم کرد و کشورهای آسیای میانه و CIS می توانند بازار مطلوبی برای صادرات محصولات شرکت دخانیات باشند.امیدوارم با همدلی مجموعه دخانیات و با مدیریت آقای افضلی این شرکت در مسیر شکوفایی قرار گیرد.

در ادامه ایشان تاکید کرد که تنها راه رسیدن به وضعیت مطلوب کار و مدیریت جهادی است .

دکتر مسرور نحوه مدیریت را مهمترین عامل موفقیت و یا شکست یک بنگاه اقتصادی دانست و عنوان نمود که از هیئت مدیره شرکت دخانیات انتظار دارد تا نسبت به تعیین تکلیف حقوقی اموال شرکت اقدام ضروری را انجام دهند.

دکتر مسرور در پایان اعلام کرد امیدوار است با همدلی پرسنل دخانیات و مدیریت دکتر افضلی شرکت دخانیات در مسیر شکوفایی و ترقی گام بردارد.

در پایان سه ساعت جلسه فوق، مدیر عامل صندوق بازنشسنتگی فولاد از تنها موزه دخانیات ایران بازدید و در دفتر موزه به رسم یادبود مطالبی مرقوم نمودند.

جهت مشاهده گزارش تصویری بر روی عکس کلیک نمایید.

 

نظرات کاربران
نظرشما
نام :
آدرس صندوق الکترونیکی :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :